13 dec

200 darovaných životov

Už 14 rokov sa na Slovensku, priamo v Bratislave, uskutočňujú transplantácie srdca a práve na sklonku  roku 2012 sa uskutočnila v poradí už dvestá. Pri príležitosti 200. transplantácie srdca sa 13. novembra v Hoteli Bôrik zišlo na jednom mieste niekoľko výnimočných osôb. Tlačovej konferencie sa zúčastnili pracovníci Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb, a.s v Bratislave.

Tlačovú konferenciu uviedol Ing. Mongi Msolly,MBA,  generálny riaditeľ NÚSCH.

Doc.  MUDr. Eva Gonsalvesová,PhD.,  primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca prezentovala  vývoj  transplantácie  srdca v SR. Uviedla pár historických i súčasných faktov a  upozornila na potrebné zvýšenie finančnej podpory a motivácie zo strany poisťovní. V druhej časti prezentovala niekoľko diapozitívov zo života  transplantovaných pacientov. MUDr. Michal Hulman,PhD., primár oddelenia srdcovej chirurgie a MUDr. Ingrid Olejárová, primárka oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny  odpovedali  na  otázky novinárov.  Záver tlačovky bol venovaný Mgr.Vlaste Pagáčovej, predsedníčke  OZ DAR ŽIVOTA, ktorá uviedla ciele a priania občianskeho združenia. Medzi pozvanými boli aj bývalí pacienti, ktorých neskôr čakal program obsahujúci niekoľko prednášok a podvečer záverečná recepcia.

Silný čakateľ čaká na veľkého darcu

Celý proces transplantácie srdca má niekoľko krokov, ktoré musí každý pacient absolvovať. Na začiatku prechádzajú vyšetreniami a musia spĺňať niekoľko podmienok. Na základe nich sú zapísaní na čakaciu listinu.  Doba čakania je rôzna a každý pacient to prežíva inak.

„Pre mňa bola najhoršia myšlienka, či to vydržím, či budem silná čakať na môjho darcu.“’, vyjadrila sa jedna z pacientiek, bývalých čakateliek.

„Bol som mladý 21 ročný chlapec a mal som si predstaviť, že môj život je na konci? Bolo to ťažké, ale vždy som sa snažil pozitívne myslieť a veriť, že aj ja raz budem mať možnosť vybudovať si vlastnú rodinu“, reagoval mladý 24 ročný muž.

V súčasnosti je na Slovensku 19 čakateľov, ktorí čakajú na svojho darcu. Keď príde tá dlho očakávaná chvíľa prebieha to veľmi rýchlo, keďže srdce po odobratí z tela darcu je použiteľné do štyroch hodín. Je  to  precízne prepojený  manažment  úkonov ktorý zahŕňa  odber  orgánu a jeho  doručenie  do  cieľa, prevoz  budúceho príjemcu srdca do Bratislavy, jeho príjem, predoperačná príprava a samotná transplantácia srdca. Tou  sa však  nič  nekončí, nasleduje intenzívna pooperačná starostlivosť, rehabilitácia, kontrolné  vyšetrenia,  prvé návštevy rodiny a modlenie sa, že všetko dopadne naozaj dobre.

Untitled

Foto: M. Ivanová, Pacienti po transplantácii srdca, spolu s. kardiochirurgom prof. MUDr. Viliamom Fischerom

Nové srdce, nový život?

Transplantácia  srdca  vrátila nevyliečiteľne chorých pacientov späť do života. Ich  životy  sa kvalitatívne  výrazne  zlepšili.  Priniesli však aj negatívne  stránky v podobe pooperačných reakcií, každodenného  užívania niekoľkých druhov liekov až do konca života a v neposlednom rade hrozba  ochorenia z dôvodu trvalo  potlačenej imunity. Napriek tomu, ich životaschopnosť, chuť a sila ísť ďalej, je na úrovni zdravého človeka. Veľká pokora a vďaka voči svojmu darcovi, prevláda takmer v každom pacientovi. ,, Pred operáciou som mal problém vyjsť pár krokov po schodoch, bolo to veľmi namáhavé. Teraz nemám problém zdolať menšie kopce či zúčastniť sa krátkej turistiky. Keď je krajšie počasie miesto auta vytiahnem bicykel a pomaly zájdem aj do roboty. Nedá sa porovnať môj súčasný výkon s tým, aký som mal pred operáciou, čiže takmer žiadny. Do konca života budem vďačný svojmu darcovi a jeho rodine, za každý možný prežitý deň” , priznal sa nám päťdesiatnik Vladimír.

Untitled (kópia)

Foto: M.Ivanová, Pacienti po transplantácii srdca

OZ DAR ŽIVOTA

Pacientska organizácia s veľkým srdcom. Toto združenie spája pacientov po transplantácii srdca, ich rodinných príslušníkov a priateľov. Navzájom si pomáhajú, stretávajú sa,  komunikujú spolu a hlavne realizujú rôzne športové, spoločenské a edukačné aktivity. V spoločnosti verejne prezentujú význam transplantácií, ktoré zachraňujú životy a zlepšujú kvalitu života. Ich cieľom je vzájomná pomoc, podpora transplantačného a darcovského programu. Členmi združenia sú práve tí ľudia, ktorým bola poskytnutá druhá šanca na život. Sú z celého Slovenska mladí i starší, páni a dámy, pretože žiadna choroba si vopred nevyberá koho postihne, či podľa pohlavia alebo veku.

Zúčastnili sa už niekoľkých akcií na Slovensku no prešli aj za hranice republiky. V tomto roku navštívili našich susedov v Rakúsku priamo vo Viedni, kde sa stretli s partnerskou organizáciou. Vzájomne si vymenili  skúsenosti, poznatky, nadviazali spoluprácu.    Zoznámili sa aj s pamiatkami nášho hlavného mesta – Bratislavou, podnikli  turistické  akcie a  naposledy zaspomínali na zvyky a tradície v malebnej obci Terchová.

Každý z týchto ľudí je výnimočný a má svoj vlastný príbeh, no jedno majú spoločné. Dostali  výnimočný dar, za  ktorý  sú vďační svojim  darcom, lekárom, zdravotným sestrám, všetkým tým, ktorí sa na transplantačnom procese podieľajú a samozrejme, aj svojim rodinám.

Autor: Marianna Ivanová 

Un132titled

Lekári a zdravotné sestry NUSCH, a.s Bratislava, Pacienti po transplantácii srdca

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.