04 jún

Akademik Karol Šiška stál na čele prvej transplantácie srdca v strednej Európe

Archívna snímka z TK  9. júla 1968 v Bratislave o prvej transplantácii srdca v bývalom Československu pacientke Šarlote Horváthovej, za chirurgov referoval akademik Karol Šiška (vľavo) a za internistov Prof. Dr. Vladimír Haviar.

Slovenskí lekári ako prví v bývalom Československu, ako aj v strednej a východnej Európe, vložili pacientovi do hrude nové srdce. Transplantácia srdca v júli 1968 v Bratislave sa uskutočnila necelý rok od chvíle, keď legenda srdciarov Christian Barnard 3. decembra 1967 transplantoval srdce prvému človeku na svete. Šancu žiť na Slovensku dostala 54-ročná pacientka, ktorá však krátko po operácii zomrela. Operáciu uskutočnil kolektív lekárov na II. chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pod vedením akademika profesora MUDr. Karola Šišku, DrSc. V pondelok 12. apríla uplynie desať rokov od smrti tohto popredného slovenského kardiochirurga, vedca a pedagóga. Zomrel v Bratislave v roku 2000 vo veku 94 rokov.

Zakladateľ slovenskej kardiochirurgie, neúnavný klinický a experimentálny pracovník, funkcionár SAV a zakladateľ terajšieho Ústavu pre výskum srdca SAV Karol Šiška bol rodákom z mesta Selenča v bývalej Juhoslávii (narodil sa 19. marca 1906). Po maturite na gymnáziu v Novom Sade študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. V rokoch 1931-1939 pracoval ako ústavný lekár v Pražskom sanatóriu v Podolí a aj ako asistent II. chirurgickej kliniky v Prahe. Od roku 1939 bol primárom v liečebných ústavoch v Dolnom Smokovci a vo Vyšných Hágoch, kde sa vo funkcii vedúceho chirurgického centra zaslúžil o prepracovanie a zavedenie najmodernejších liečebných metód v pľúcnej a kostnej tuberkulóze.

Po príchode do Bratislavy v roku 1950 sa stal primárom Mestského ústavu národného zdravia a o štyri roky neskôr prednostom II. chirurgickej kliniky. Začal prednášať na Univerzite Komenského, kde ho roku 1953 vymenovali za profesora. V tomto období sa vo vedeckovýskumnej práci zameral na pľúcnu, srdcovú a experimentálnu chirurgiu. Karol Šiška viedol lekársky tím, ktorý v roku 1968 uskutočnil prvú transplantáciu ľudského srdca s mimotelovým obehom krvi v strednej a východnej Európe. Vzhľadom na jeho vedeckovýskumný prínos ho v roku 1970 vymenovali za predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV). Akademik Karol Šiška bol členom viacerých zahraničných inštitúcií. Za svoju odbornú činnosť získal mnoho ocenení a vyznamenaní. (TASR)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.