04 jún

Dva dni plné programu

12.-13.mája 2012 sa uskutočnilo stretnutie pacientov po transplantácii srdca a ich rodinných príslušníkov. Čakala nás plavba loďou do Viedne, návštevy Viedne so sprievodným programom a na druhý deň edukačný seminár so zaujímavým obsahom.

V sobotu ráno nás privítala Bratislava nádherným slnečným počasím. Stretli sme sa v osobnom lodnom prístave, odkiaľ sme vyplávali na cestu do Viedne. Pohľad z hladiny Dunaja na nábrežie Starého mesta vystriedala moderná architektúra a za hradom Devín sme sa ocitli na rakúskom území. Okolie a panoráma nábreží v Bratislave, Devíne a Hainburgu, okolité pohoria , zrúcaniny hradov alebo mestských hradieb boli zrazu úplne iné, ako pri pohľade z pevnej zeme. Preplavením plavebných komôr vo Freudenau sme sa dostali priamo do Viedne. Do centra mesta sme sa prepravili metrom a ocitli sme sa na prekrásnom námestí Stefansplatz. Prehliadkou nás sprevádzala profesionálna sprievodkyňa – Slovenka žijúca vo Viedni, a nikto by neveril, ale je to bývalá zdravotná sestra z Ústavu srdcovo –cievnych chorôb z Bratislavy. Bola veľmi milá a k odbornému výkladu prihodila občas aj nejakú informáciu naviac. Deň sa krásne vyvíjal, ale počasie nám neprialo. Pred koncom prehliadky sa výrazne ochladilo a rozpršalo. Ukryli sme do malej reštaurácie , kde sme mali dohodnuté stretnutie s našimi rakúskymi kolegami – pacientmi po transplantácii srdca a pľúc.

Bolo to prvé stretnutie a veríme, že nie posledné. Naši rakúski kolegovia majú pacientsku organizáciu oveľa väčšiu, majú niekoľkoročné skúsenosti a myslím, že by sme sa od nich mohli mnohé veci učiť. Ale zároveň aj oni od nás. Urobili sme prvý krok k spolupráci a veríme, že táto sa rozvinie v prospech pacientov.

Nasledoval krátky individuálny program a potom len cesta späť do Bratislavy. Počasie bolo stále horšie, ale príjemné zážitky nám nepokazilo.

Večer sme zavŕšili spoločným posedením v hoteli ECHO v Bratislave, kde sme boli ubytovaní a spokojní s kvalitne poskytnutými službami. Boli sme spolu, vzájomne sme si vymieňali poznatky, skúsenosti, rozdávali rady. Nechýbal humor a dobrá nálada.

V nedeľu sme pokračovali edukačným seminárom. Bol zameraný na „Udržanie zlepšenej kvality života“. Dopriali sme si prednášky o zdravej výžive o osteoporóze a dozvedeli sme sa viac aj o kompenzácii dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Účastníci seminára mali možnosti pýtať sa na to, čo ich zaujíma, čo sa ich týka a čo ich trápi.

Popoludní sa uskutočnilo zasadnutie Členskej schôdze, kde si členovia OZ DAR ŽIVOTA volili predsedníctvo. No a kto vyhral voľby? Opäť získali dôveru tí ľudia, ktorí pracovali v predsedníctve doposiaľ. Pridali sa k nim však aj ďalší, ktorí majú záujem a chuť robiť niečo pre iných. Takže, nech sa im darí a nech sa organizuje takýchto akcií viac. Už teraz sa na ne tešíme.

Účastník stretnutia.

DSC_0154

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.