16 feb

Fascinujúce video: Transplantácia srdca je doslova umením

LekáriVideli ste už, ako prebieha transplantácia srdca? Že nie? Tak dnes si ju môžete pozrieť komplet – fascinujúce divadlo od začiatku až do konca!

 

Medicína ako taká prešla za všetky tie roky úžasným vývojom. V porovnaní s minulosťou dnes vieme liečiť a operovať to, o čom lekári kedysi len snívali. Jedným z takých malých-veľkých zázrakov je aj transplantácia srdca. Vôbec prvú na celom svete uskutočnil 3. decembra 1967 v Kapskom Meste chirurg Christian Barnard a v Československu prvá prebehla 9. júla 1968, kde ju na II. chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na Partizánskej ulici viedol akademik MUDr. Karol Šiška a MUDr. Ladislav Kužela.

Bežná operácia? Nie!

Akútne alebo chronické poruchy funkcie srdca a ischemická choroba srdca (združujeinfarkt myokardu, anginu pectoris, srdcové zlyhanie i náhlu srdcovú smrť) vedú rebríček najčastejších príčin úmrtí dnešnej doby – roky sú bohužiaľ na prvom  mieste. A hoci dnes transplantáciu srdca považujú mnohí za bežnú operáciu, nie je to celkom tak. Stále je to totiž veľmi komplikovaný zákrok, ktorý si vyžaduje mimoriadne skúseného a zručného chirurga.

Pacientov, ktorí na srdce čakajú, je veľa, no darcov je málo a preto je v prípade transplantácie srdca pre lekárov – kardiochirurgov, vzácny každý jeden poznatok. Uznávaný lekár menom Sangeetha Kumari, ktorý je zároveň aj majiteľom súkromnej kliniky, sa rozhodol vytvoriť na youtube kanál pod názvom Videos for Medicos, kde zdieľa vlastné videá priamo z operácií. V júli tohto roka sa s ostatnými podelil o kompletný priebeh transplantácie srdca a toto video si dodnes pozrelo už viac ako 1 300 000 ľudí.

Čo uvidíte?

Slovami a naozaj len v zrýchlenej skratke sa dá transplantácia srdca opísať ako úkon, pri ktorom sa choré srdce vyberie z tela pacienta a nahradí zdravým srdcom darcu, ktorý bohužiaľ zomrel. Operácia sa vykonáva v celkovej anestéze a trvá zvyčajne od 4 do 6 hodín. Kým je pacient bez srdca, je napojený na bajpas, ktorý dočasne funguje ako umelé srdce, aby ho udržal pri živote.

V prvej časti získa chirurg rezom cez hruď a následným oddelením kostí prístup k srdcu, to potom odstráni, pričom na svojom mieste zanechá časť ľavej a pravej predsiene (vrchné dve komory srdca). Potom pripojí nové srdce k aorte (hlavnej tepne), pľúcnej tepne a k zvyšným častiam siení.

Ak nové srdce naskočí a lekárom sa všetko zdá byť v poriadku, odpoja pacienta od bajpasu a postupne, veľmi precízne uzavrú a zašijú pacientovi hrudník. Znie to možno jednoducho, ale slovami sa tento fascinujúci zákrok opísať rozhodne nedá: To si musíte pozrieť a uznať, že v tomto prípade ide nielen o zázrak, ale doslova o umenie na operačnom stole. Klobúk dole!

Video: Kompletná transplantácia srdca

Pozor na ne! 5 varovných signálov, že máte infarkt

Akútny srdcový infarkt je život ohrozujúca forma ischemickej choroby, kedy dochádza k poškodeniu srdcového tkaniva. Príčinou vzniku infarktu býva najčastejšie upchatie niektorej vetvy srdcovej tepny krvnou zrazeninou (krvné zrazeniny – tromby). Keďže ide o stav, kedy je postihnutý v mimoriadnom nebezpečenstve, je naozaj dôležité, aby ste vedeli rozpoznať potenciálnu hrozbu.

1. Únava a dýchavičnosť

Telo samo napovedá, že niečo nie je v poriadku a že srdce prežíva nejakú formu stresu. Ak sa už dlhší čas cítite vyčerpaní, unavení, ťažko sa vám dýcha a váš stav sa bezdôvodne zhoršuje napriek tomu, že sa snažíte oddychovať, čo najskôr zvážte návštevu lekára. Infarkt vie prísť nečakane, ale najmä u žien sa môže prejaviť únavou aj niekoľko mesiacov skôr.

2. Nadmerné potenie

Ak sa vám upchávajú tepny, telo bojuje a musí sa snažiť oveľa viac, preto sa môžete aj viac potiť. Pokiaľ na sebe spozorujete studený pot alebo vlhkú pokožku, premýšľajte nad príčinou a poraďte sa s lekárom.

3. Nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, žalúdka

Najmä starší ľudia majú sklony tieto príznaky brať na ľahkú váhu, pretože ich pripíšu problémom s trávením. No pravdou je, že ak vás prepadne bolesť, ktorá môže vyžarovať aj z oblasti žalúdka a je spojená s pálením záhy, tráviacimi ťažkosťami a vracaním, je nevyhnutné vyhľadať lekára.
Neprehliadnite! Hrozí vám infarkt? Konečne to vedia zistiť >>

4. Bolesti (nielen) hrudníka

Jeden z najznámejších príznakov infarktu prichádza zväčša už keď je stav naozaj vážny. Silná, neznesiteľná bolesť, najčastejšie za hrudnou kosťou, ktorá trvá dlhšie ako 20 minút je varovným signálom, že je nutné ihneď volať záchrannú službu. Pozor! Bolesť môže byť lokalizovaná aj medzi lopatkami, alebo môže vyžarovať do ľavej alebo pravej hornej končatiny, do ramena, krku, čeľuste a nepoľavuje ani pri nádychu, výdychu či pohybe tela.

5. Zvieravé pocity – strach zo smrti

Ľudia s infarktom hovoria nielen o bolesti na hrudi, ale aj o zvieravej bolesti celého tela, úzkosti a zmätenosti, kedy ich na záver prepadne neznesiteľne skľučujúci pocit a strach zo smrti, ktorý ich celkom paralyzuje. V takomto prípade už zväčša niet pochýb o tom, že sa jedná o infarkt.

Zdroj: Aktuality.sk, ms, youtube, wikipedia Foto: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.