30 mar

Jeden darca – sedem životov 

25. 3. 2015 zrealizovalo OZ DAR ŽIVOTA v spolupráci s Gymnáziom Ľudovíta Štúra v Trenčíne diskusné fórum na tému: Jeden darca – sedem životov.

Podujatie sa uskutočnilo s aktívnou účasťou zástupcov OZ Transplantovaná pečeň, Spoločnosti dialyzovaných a transplantovaných a koordinátorov odberového a centra UN v Martine Mudr. Miklušicu, MUDr. Ostinovej a Mgr. Sendreya.

Úvodné prednášky:Jeden darca – sedem životov. Teória a legislatíva v praxi (MUDr. Juraj Miklušica, PhD.), Z plného zdravia k transplantácii pečene (MUDr. Hirjaková Soňa), Keď je transplantácia srdca jediná možnosť záchrany (Mgr. Vlasta Pagáčová), sa tešili záujmu študentov a vyvolali množstvo otázok. Účasť študentov bola vysoká a aktívny záujem o problematiku transplantácií a darcovstva doslova prekvapujúci. Mnohí študenti reagovali otázkami už počas prednášok. Rozsah otázok bol obrovský. Zaujímali sa o možnosti vyjadrenia súhlasu s darovaním orgánov po smrti, počas svojho života, o register nedarcov, o výbere prijímateľov, o podmienkach výberu darcu, o podmienkach pacientov na čakacích listinách, o možnostiach zdravotníctva v spojitosti s legislatívou, zmene kvality života pacientov po transplantácii orgánu, o jednotlivých krokov odobratého orgánu po je transplantáciu, a mnoho, mnoho ďalších. Prekvapili svojim širokým rozhľadom, znalosťami z oblasti biológie, ale aj bioetiky a legislatívy.

Podujatie malo vysokú úroveň a naozaj bolo prínosom pre všetkých zúčastnených. Ďakujeme vedeniu Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne za vytvorenie podmienok na uskutočnenie tejto prospešnej akcie. Bolo to prvé podujatie tohto druhu a bolo naozaj skvelé. Ďakujeme aj RNDr. Hunákovej Ingrid, učiteľke biológie z Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne za aktívnu účasť na príprave podujatia a jej mimoriadne ústretovú spoluprácu.

(Vlasta Pagáčová)

 

 

 

One thought on “Jeden darca – sedem životov 

  1. Tovto cestov by som sa chcel v mene celej mojej rodiny podakovat pani Mgr Vlaste Pagačovej za to ako pomaha mojmu otcovi ktori je už 9 rokov po transplantacii srdca nepozname sa osobne ale musite byt velmi dobri človek určite neviete kto vam piše a okoho sa jedna mi sme z vychodneho slovenska z dedini ladomirova to je okres svidnik sme rodina Džurbanova dufam ze budete vediet a preto vam velmi ale velmi pekne dakujeme ste aniel prajeme vam vela vela zdravia aby ste sa mali vživote len a len dobre nech vam pan boch žehna to vam praje s celeho srdca cela rodina Džurbanova Dakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.