08 apr

Keď dar znamená život

„Keď dar znamená život“ je názov knižky, ktorá  vznikla ako spoločný projekt pacientov – pacientskej organizácie DAR ŽIVOTA a  Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca v NUSCH, a. s. Bratislava.

V roku 2011 naše občianske združenie vyhlásilo pre pacientov po transplantácii srdca literárnu súťaž na tému Príbeh môjho srdca. Do súťaže sa zapojilo 14 pacientov. Príbehy boli posúdené individuálne jednotlivými členmi poroty, bodovo hodnotené. Najvyšší počet bodov dosiahol a literárnu súťaž vyhral príbeh dcéry nášho spolupacienta,  ktorej meno neuvedieme, ale jej príbeh sme označili iniciálkami V.R. .

Príbehy sme sa rozhodli odpublikovať, a na ich podklade objasniť  čitateľovi mnohé  zaujímavé skutočnosti  týkajúce sa srdcového zlyhávania, jeho vývoja,  liečby, odporúčaní lekárov.  Našou snahou je potreba verejnosť upozorniť na  zákernosť srdcového zlyhávania, ktoré má stúpajúcu tendenciu.

Do knižky sme zakomponovali otázky transplantácie, ale aj darcovstva orgánov. Našim cieľom je podpora transplantačného programu formou verejnej prezentácie zlepšenej kvality života pacientov po transplantácii srdca,  prezentácia  významu darcovstva orgánov, bez ktorých nie je možné transplantácie vykonávať,  snaha určitej osvety a edukácie.

Vytvorili sme malé dielko, ktoré sme obliekli do trochu zaujímavého  formátu  a v deň 15. výročia prvej transplantácie srdca, v ére samostatnej  SR,  sme ho pokrstili a predstavili verejnosti.

Grafickú úpravu vykonal náš spolupacient Juraj Stanovič a knižku vydalo vydavateľstvo HERBAPRESS. Vydanie knižky podporila spoločnosť Roche Slovensko.

Knižka je nepredajná, ak máte o ňu záujem, napíšte nám na adresu info@darzivota.sk

Alebo si ju môžete pozrieť, prípadne stiahnuť na stránkach spoločnosti Herbapress www.knihy.herba.sk/pacient alebo kniha.darzivota.sk.

Mgr. Vlasta Pagáčová, OZ DAR  ŽIVOTA

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.