02 mar

Krása okamihu – Projekt na podporu transplantačného programu a darcovsta orgánov v SR

 

Organizátor projektu

Občianske združenie DAR ŽIVOTA v spolupráci s partnerskými organizáciami – OZ Transplatovaná pečeň, OZ Šanca pre pečeň, Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou, Spoločnosť dialyzovaných a transplantovaných, ktoré sú pacientskymi organizáciami združujúcimi osoby prevažne po orgánovej transplantácii, (ev. osoby žijúce so závažným ochorením) ich rodinných príslušníkov a sympatizantov .

Projekt rozdelený do dvoch etáp:

1. Fotografická súťaž

Vyhlásenie fotografickej súťaže pre pacientov po orgánovej transplantácii a pre pacientov čakajúcich na transplantáciu (ev. žijúcich so závažným ochorením), pod názvom „KRÁSA OKAMIHU“. Úlohou fotografa bolo zachytenie emócie, prežitého okamihu, radosti zo života, zážitku z prežitého dňa, očakávania či splnenia snov a túžob.

Cieľom fotografickej súťaže anásledných výstav je poukázať na nespochybniteľnosť významu orgánových transplantácií, ktoré zachraňujú a skvalitňujú životy ľudí na celom svete. Kvalita života ľudí žijúcich s ochorením, je veľmi nízka, avšak po orgánovej transplantácii sa výrazne mení k lepšiemu. Títo ľudia sa vracajú späť do plnohodnotného života. Dnes aktívne žijú – mnohí, v rámci svojich možností, pracujú, študujú, cestujú, športujú… podieľajú sa na spoločensko-kultúrnom a inom dianí.

2. Odborný seminár a realizácia fotografických výstav postupne v 11 mestách SR

Odborný seminár spojený s predstavením projektu a slávnostnou vernisážou prvej fotografickej výstavy v Bratislave.
Slávnostné podujatie pre pozvaných hostí, odbornú verejnosť i médiá, s vyhlásením výsledkov súťaže. Program podujatia v Bratislave má plánované dve časti.

Úvodný odborný seminár, vktorom vystúpia významné osobnosti špecializujúce sa na danú problematiku so svojimi prednáškami, má za cieľ prezentovať súčasný transplantačný a darcovský program na Slovensku. Následne, zúčastnené občianske združenia predstavia projekt, jeho atribúty a budú slávnostne vyhlásení víťazi fotografickej súťaže.

Druhá časť programu má spoločenský rozmer a pôjde o slávnostnú vernisáž pri príležitosti otvorenia tejto fotografickej výstavy. Alternatívne je možné daný program doplniť aj o krátky odborný vstup pre médiá, vo forme brífingu.

 

Putovné fotografické výstavy v 10 regionálnych mestách

Fotografická výstava KRÁSA OKAMIHU je putovná abude sprístupnená širokej verejnosti, po Bratislave aj v ďalších, 10 mestách Slovenska. Myšlienky projektu a súvisiaca problematika darcovstva orgánov, bude tak pozitívne šírená po Bratislave aj v Trnave, Nitre, Lučenci, Banskej Bystrici, Bardejove, Prešove, Košiciach, Martine, Púchove a v Trenčíne. Výstavy budú v jednotlivých mestách organizované asprístupnené vmesačných intervaloch, vrámci tohto azačiatkom nasledujúceho roka.

Každá zo zúčastnených pacientskych organizácií preberá záštitu nad dvoma výstavami, na ktoré sú napojené ďalšie sprievodné aktivity. Cieľ aktivít je jednotný – podporiť transplantačný program a darcovstvo orgánov na Slovensku a šíriť povedomie o život ohrozujúcich ochoreniach – o spôsobe ich liečby, starostlivosti o takýchto pacientov, o spôsobe života pred a po transplantácii, v prípade konkrétnych orgánov.

Cieľom sprievodných aktivít druhej etapy projektu je:

  • Prezentovať projekt a výsledky súťaže vo forme fotografických výstav, čo najširšiemu počtu cieľových skupín a zviditeľniť projekt primárnou cestou v médiách.
  • Prezentovať skutočnosť významu transplantácií. Poukázať na to, že autormi fotografií sú pacienti po orgánovej transplantácii, ev. s orgánovým ochorením.
  • Komunikovať atribúty, poslanie jednotlivých organizácií, ktoré boli do projektu zapojené.
  • Rozširovať povedomie o chorobách – spôsobe ich liečby, starostlivosti o takýchto pacientov, spôsobe života pred a po transplantácii v prípade konkrétnych orgánov.
  • Zvyšovať povedomie o darcovstve orgánov. (V spolupráci s odbornou verejnosťou, komunikovať otázky vedúce k možnému zvýšeniu odberovej aktivity)
  • Pozitívne ovplyvňovať verejnú mienku v citlivej otázke darcovstva orgánov po smrti.

Realizácia projektu – od 1. 6. 2013 do 31. 3. 2015

 
 

page2image16352

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.