08 dec

Krása okamihu, s čarom adventného obdobia

Kúpele Nimnica, 2. 12. 2014:
Nastal predvianočný čas a začiatok adventu. Krásne obdobie, ktoré má neopakovateľné čaro. V utorok 2. decembra 2014 bolo čaro adventu pre kúpeľných a ostatných pozvaných hostí v kúpeľoch v Nimnici intenzívnejšie, ako kedykoľvek predtým. V priestoroch Balnea Grand bola otvorená výstava fotografií Krása okamihu.

Príjemná atmosféra vernisáže bola obohatená slovom o daroch, ktoré sa nedostávajú bežne, ktoré sa nedajú kúpiť, ktoré sa nedajú zaplatiť – o daroch, ktoré sú prejavom najväčšej a nezištnej lásky k blížnemu, o daroch, ktoré sú darmi života.

Organizátori výstavy pripravili v rámci vernisáže programové pásmo o transplantáciách a darcovstve orgánov, v ktorom vtiahli prítomných hostí do problematiky, o ktorej sa na verejnosti veľa nehovorí. Mnohí zúčastnení sa stretli s danou témou po prvýkrát zoči­‑voči. Mali možnosť započúvať sa do príbehov ľudí, ktorí sa pre ochorenie ocitli na pokraji života a smrti. Jedinou šancou na ich vyliečenie bola transplantácia. Transplantácia orgánu od neznámeho darcu, po ktorej dostali šancu vrátiť sa späť do života – krásneho, plnohodnotného a vzácneho. Dnes cestujú, športujú, pracujú, starajú sa o svoje rodiny… a vážia si každý jeden deň. Pri počúvaní príbehov sa mnohí hostia neubránili slzám. O to príjemnejšie bolo počúvanie o fotografiách a ich autoroch, pacientoch pred a prevažne po orgánovej transplantácii, ktorí sa v súčasnosti tešia zo života a z jeho výrazne zlepšenej kvality. Títo ľudia sa snažia šíriť medzi verejnosť pozitívnu mienku o darcovstve orgánov a aj iným spôsobom sa snažia pomáhať iným. V nafotených obrázkoch zanechávajú odkaz: „Transplantácie orgánov zachraňujú životy, transplantácie sú nádejou pre chorých. Bez darovaných orgánov sa však robiť nedajú.“

Atmosféru vernisáže spríjemnili hudobné vstupy pedagogičiek z Umeleckej školy z Púchova. V programe sa prihovorila prítomným aj primárka nefrologickej ambulancie BIODIAL a samotnú výstavu otvoril generálny riaditeľ Kúpeľov Nimnica.

Vernisáž pokračovala prekrásnym adventným koncertom, ktorý pripravili žiaci a pedagógovia z Umeleckej školy v Púchove.

Bol to krásny deň a každý účastník si odnášal úžasný kultúrny a umelecký zážitok. Veríme, že každý účastník si odniesol aj niečo naviac – informáciu a hlbokú myšlienku. Veríme, že informácie nezostanú zabudnuté, ale budú sa šíriť ďalej, v prospech a dobro nás všetkých.

Ďakujem vedeniu kúpeľov Nimnica, že nám umožnili prezentovať našu výstavu a pomohli nám vytvoriť neopakovateľnú atmosféru adventu. vp

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.