23 okt

Krása okamihu v Košiciach

stava s názvom Krása okamihu doputovala po 6. mesiacoch do Košíc

Tu si ju môžu návštevníci pozrieť do 30. 10. 2014.

147. októbra 2014 sa Dom umenia v Košiciach zaplnil pestrou mozaikou zaujímavých podujatí. Hlavná sála sa zaplnila zaujímavými fotografiami, ktoré sú dielom ľudí žijúcich medzi nami. Títo ľudia nie sú ničím výnimoční, a iní sú len v tom, že žijú s orgánom od iného človeka, alebo naň čakajú, resp. niektorí v budúcnosti môžu byť na tento dar odkázaní. Fotografie nie sú výnimočné umelecké diela, sú to zábery zachytávajúce emóciu, radosť zo života, zážitok z prežitého dňa, splneného sna. Autori sú ľudia, ktorí bojujú s vážnym ochorením, alebo vďaka transplantácii orgánu boj s ochorením vyhrali. Výstava je oslavou života, je poďakovaním a výzvou zároveň. Výzvou k zamysleniu sa, k pochopeniu obrovského významu darcovstva orgánov. Slová, ktoré odzneli a fotografie, ktoré nesú odkaz: „Transplantácie zachraňujú životy, transplantácie sú nádej!“ zarezonovali v hĺbke každého návštevníka. Prianím organizátorov je, aby nezostali skryté, aby nezapadli prachom, ale aby sa niesli ďalej a šírili sa medzi ľudí ako zdravé zrnko, z ktorého vyklíči a vyrastie dobrá úroda.

Vernisáž umocnili príhovory MUDr. Ľuboslava Beňu, MPH, riaditeľa Štátnej filharmónie v Košiciach PaeDr. Mgr. art. Júliusa Kleina a predsedníčky OZ DAR ŽIVOTA Mgr. Vlasty Pagáčovej. Príjemne ju dotvorili vstupy moderátorky a hudobné vstupy absolventa 4. ročníka konzervatória.

Odborný seminár na podporu transplantačného programu a darcovstva orgánov na Slovensku

Vernisáž výstavy bola súčasťou odborného seminára na podporu transplantačného programu a darcovstva orgánov v SR, ktorý sa uskutočnil pod gesciou UNLP v Košiciach. Program otvorili MUDr. Ladislav Rosocha, MPH, riaditeľ UNLP, ktorý zároveň pripomenul 90. výročie vzniku nemocnice a popri tom poukázal na vývoj nemocnice, ako aj na rozvoj transplantológie na Východe Slovenska. V úvode sa k nemu pripojil aj primátor mesta a poslanec NR SR, MUDr. Richrad Raši, MPH.

Po úvode odzneli zaujímavé a vysoko prínosné informácie od prednášajúcich:

MUDr. Ľuboslava Beňu PhD – Darcovský a transplantačný program na východe Slovenska
MUDr. Tatiana Baltesová, PhD. – Terminálna obličková choroba – liečebné možnosti
doc. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. – Choroby pečene – kedy je potrebné biť na poplach?
MUDr. Adrián Kolesár, PhD. – Transplantácia srdca v modernej medicíne

7Nemenej zaujímavou a príťažlivou bola aj neodborná časť seminára, v ktorej zástupkyňa Občianskych združení predstavila projekt na podporu transplantačného programu a darcovstva orgánov v SR. Predstavila jednotlivé participujúce organizácie, ich aktivity a činnosti. Informovala o aktivitách a podujatiach, ktoré boli doposiaľ v projekte zrealizované, a prezradila niečo z pripravovaných aktivít. Poukázala na význam šírenia pozitívnej mienky o transplantačnom programe medzi všetky vrstvy obyvateľstva, ale taktiež aj o šírení povedomia v danej oblasti komplexne. Prítomní účastníci z radov odbornej a laickej verejnosti si odnášali množstvo zaujímavých informácií a rozšírené vedomosti v oblasti transplantácií a darcovstva orgánov.

Program zakončila pacientka, členka SDaT s prednesom vlastného príbehu. Tento dojímavý príbeh dal bodku za mimoriadne pútavým programom seminára a umocnil prednesy všetkých zúčastnených.

Ďakujeme všetkým prítomným a veríme, že slová, ktoré zazneli na odbornom seminári nezostanú zabudnuté, ale budú posúvané ďalej, pretože sú prospešné pre všetkých nás.

http://www.nasa.sk/web/zdravie/10267-ako­‑sa­‑da­‑i-po­‑transplantacii­‑obliky-
http://www.pravo-medicina.sk/aktuality/885/host-mesiaca-april-2014–mudr-luboslav-bena-phd

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.