16 mar

Stála som pri zrode OZ . Prečo?

V pomerne mladom veku som sa stretla s neliečiteľnou dilatačnou kardiomyopatiou, ktorá mala za následok zlyhanie srdca. Choroba sa vyvíjala – samozrejme v môj neprospech.

Počas ochorenia som stretala pacientov s rovnakým problémom. Choroba nás väčšinou prekvapila. Mnohí sme o nej nič nevedeli. Hľadali sme   informácie, hľadali sme tých, čo rovnakou cestou prešli. Informácií o transplántáciach a darcovstve orgánov nebolo a nie je stále medzi verejnosťou dostatok. V čase, kedy je ochorenie diagnostikované a potvrdené, je každá informácia drahá.Táto skutočnosť bola motivujúca pre vznik samotného združenia. Založili sme ho štyria pacienti  po transplantácii srdca a k 5. výročiu založenia je nás viac ako sedemdesiat. Spoločne sa stretávame, športujeme, vzdelávame sa a pomáhame si vzájomnou výmenou skúseností a poradenstvom.  Aktivity združenia sú pre pacientov, ale aj rodinných príslušníkov prospešné  a obohacujúce.

Robíme aktivity aj pre verejnosť, aj na poli mediálnom. Chceme prispieť svojim poznaním a svedectvom k širšiemu povedomiu verejnosti.   Snažíme sa povzbudiť tých, ktorí sa ocitnú tvárou v tvár  rovnakej chorobe,  osloviť  verejnosť,  a každého jedinca,  aby  sa zamysleli nad otázkou darovania orgánov.

Transplantácia srdca nám zachránila život. Život si nesmierne vážime a zdravie sa pre nás stalo najdôležitejším.    Nerobíme veľké veci, ale aj  malé kvapky sú v mori života dôležité.  Vlasta Pagáčová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.