30 mar

Prednáškový seminár „O transplantáciách a darcovstve orgánov“ spojený s pripomenutím Svetového dňa obličiek

OZ DAR ŽIVOTA v spolupráci so spoločnosťou dialyzovaných a transplantovaných a spoločnosť Biodial s. r. o. usporiadalo 26. 3. 2015 pre obyvateľov Lednických Rovní prednáškový seminár „O transplantáciách a darcovstve orgánov“. Podujatie sa uskutočnilo z podnetu miestnej organizácie zdravotne postihnutých. Predseda organizácie a zároveň predseda Klubu dôchodcov p. Miroslav Buček vyjadril presvedčenie, že podujatie bude pre prítomných prínosom a každý sa dozvie niečo viac o problematike, o ktorej sa denne nehovorí.

MUDr. Smatanová Iveta prezentovala informácie týkajúce sa transplantácií orgánov všeobecne. Informovala o histórii tejto modernej liečebnej metódy, o jej podpore v jednotlivých svetových náboženstvách, ale hlavne o význame pre pacienta, jeho prežívaní a následne zlepšenej kvality života. Vo svojej prednáške sa zamerala na jednotlivé kroky od označenia darcu až po výkon transplantácie. Deklarovala príbehy pacientov a opakovane vyzdvihovala nutnosť šírenia povedomia o tejto modernej a účinnej liečebnej metóde.

Zástupcovia OZ prezentovali projekt Krása okamihu. Vysvetlili mnohé atribúty, pojmy a podstatu samotného projektu. Na vlastných skúsenostiach prezentovali stav konečného štádia zlyhania srdca a obličiek. Zverejnili svoje pocity, obavy a následné zlepšenie kvality života. Informovali o legislatíve, premietli zaujímavé spoty. Opakovane vyzvali prítomných, aby o problematike darcovstva orgánov hovorili so svojimi blízkymi, aby nezostali ľahostajní a pripojili sa aj oni ku kampani na podporu transplantačného programu a darcovstva orgánov na Slovensku.

Prednáškový seminár bol spojený so Svetovým dňom obličky, ktorý sa pripomína každoročne v 2.štvrtok v mesiaci marec. Termín nebol úplne dodržaný, za to však mali zúčastnení možnosť dať si premerať krvný tlak a hladinu cukru v krvi.

Ako bonus si mohli prítomní pozrieť fotografie z výstavy Krása okamihu, ktorá prešla dvanástimi mestami Slovenska a v Lednických Rovniach sa predstavila na trinástom, aj keď pôvodne neplánovanom mieste, poslednýkrát.

Veríme, že prítomní si odniesli nielen množstvo nových poznatkov, ale aj zážitkov a príjemný pocit z výstavy, priateľského stretnutia a malého záverečného posedenia.

(V.P.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.