08 apr

Rozhoduje aj chuť do života.

HealthyHeart-webV roku 2010 som bola hospitalizovaná v   NÚSCH v Bratislave  na operáciu chlopní. Počas hospitalizácie dva krát posunuli moju operáciu na nasledujúci deň. Boli vážnejšie prípady, ako som bola ja. Chápala som to, ale predstava víkendu stráveného v nemocnici, len tak polihujúc  na posteli, mysliac na operáciu, s každým zamáva. Nevedela som si to ani predstaviť. Nikdy som nebola ani v narkóze, bála som sa, že sa nepreberiem  V hlave mi vírili všelijaké myšlienky.

Do mojej izby „dvojky“ vstúpila elegantná, staršia dáma v sprievode mladšieho muža, asi syna. Bola nižšej postavy, vlasy mala krásne vyčesané do drdolu a na očiach narazené riadne tmavé slnečné okuliare. Krátko sa rozlúčili. Pani si začala vybaľovať tašky.

Predstavili sme sa. Keď som sa jej neskôr opýtala na vek, odpovedala mi diplomaticky, že je dáma v zrelšom veku. Mala oveľa viac, ako môj ocko, ktorý sa narodil v roku 1936. Obdivovala som ju, jej odvahu, že ide na operáciu srdiečka aj v tak pokročilom veku.

No pani Dunajčíková mala neuveriteľnú chuť do života. „ Ja sa chcem ešte stretávať so svojimi kamarátkami na kávičke, chodiť na spoločné výlety…“

Tak ako sme sa zhovárali, bola neustále viac a viac zachrípnutejšia. Napila sa  studenej malinovky v nemocničnom bufete, čo nechalo následky na jej hlasivkách..

„No a teraz čo. Ak  vám pre to hrdlo presunú operáciu a mne tiež, lebo ma nainfikujete, ak je to nejaký nepodarený bacil, tak ma už asi porazí.“

Obe sme mali operáciu naplánované na pondelok, hneď ráno. Jedna za druhou. Ani jej sa predstava posunutia operácie nepáčila.

„Viete čo pani Dunajčíková , keď niekto vstúpi do izby, budete tichučko. Keď bude treba, ja budem odpovedať  a vy prikyvovať, len aby nebolo počuť, že ste zachrípnutá.“ Samozrejme, že všetky potrebné vyšetrenia boli vykonané , to len taká naša mala obava nás hlodala.

Súhlasila. Prekecali sme celý víkend. Dozvedela som sa, že bola voľakedy baletkou, je vdova a okuliare má na očiach, lebo jej vadí neónové osvetlenie. Bolo to veľmi komické. Pekne vyčesané vlasy, župan a slnečné okuliare na polovicu tváre.

Konečne prišiel pondelok. Sestrička nám priniesla všetko, čo bolo potrebné pred operáciou. No a ideme.

Po operácii som sa prebrala a začala  kričať na sestričku, no nevyšiel zo mňa ani hlások. Zľakla som sa. Otvorila som oči a začal sa okolo mňa pohyb. Po mne priviezli aj pani Dunajčíkovú. Ležala skoro oproti mne. Potichučky poprosila sestričku o okuliare, lebo jej vadilo to osvetlenie.

Pristúpil k nej pán doktor: „boli vás niečo pani Dunajčíková?“, pokrútila hlavou, že nie. „Vidíte ma cez tie tmavé okuliare?“ zas prikývla hlavou , že áno.

Vtedy mi svitlo v hlave, ona ticho prikyvuje  tak, ako sme sa dohodli. Zrejme ešte trochu účinkovala aj narkóza a bola dezorientovaná.

„ Pani Dunajčíková, už môžete hovoriť !“ okríkla som na ňu.

Tvár pootočila za hlasom, pozrela sa a usmiala na mňa:  „ už môžem, tak dobre“.  

Bolo mi to smiešne, ale smiať sa nedalo, pre bolesť v hrudníku.

Na izbe sme sa obe podporovali. Doktori urobili čo mohli, teraz je to v našich rukách. Fúkali sme do balónika 4 krát, 6 krát …, pod kontrolou sme začali cvičiť. Vstali sme z postele. Prešli sme k oknu na izbe, neskôr k oknu na chodbe. Bolo to náročné, bolestivé, ale nedali sme zvíťaziť bolesti.

Konečne sme mali povolené ísť aj do  jedálne. Tam sme sa stretli so spolupacientmi, ktorí boli operovaní omnoho skôr ako my. Boli oveľa mladší ako pani Dunajčíková. Však pohľad na nich by vás určite odradil od operácie.  Tvár skrivená od bolesti, ruky obkrútené okolo hrudníka a veľmi, veľmi pomalý pohyb. Chýbala im chuť do života, akú mala pani Dunajčíková.

Pri pohľade na nich hrdo zdvihla hlavu a  povedala: „ vidíte Hedviga  kam sme sa vypracovali, o nás by už nikto nepovedal, že máme nejakú operáciu za sebou.“

Verím, že pani Dunajčíková ešte stále chodí s kamarátkami na kávičku, na výlety a teší sa zo života.

Medicína je na vysokej úrovni, doktori nám môžu veľmi pomôcť, ale to je len začiatok.  Ak my dovolíme chorobe a bolesti, aby zvíťazili nad nami, doktori zázraky neurobia.

Heda ♥

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.