17 dec

Satelitné sympózium a športové hry v Martine

Pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva  sa 16. 10. 2010 uskutočnilo Satelitné sympózium a športové hry, pod záštitou Európskej komisie  a Transplantačného centra v Martine. Podujatie bolo organizované pre  všetkých  – pre pacientov po transplantáciách, pre darcov, pre širokú odbornú aj laickú verejnosť. Organizátori podujatia pripravili pre všetkých účastníkov bohatý program. Cieľom podujatia bola prezentácia transplantácií a ich význam, zlepšenie povedomia ľudí o darcovstve a transplantácii orgánov, ako aj operáciách, ktoré zachraňujú život. Taktiež  malo vyjadriť solidaritu a podporu pre tých, ktorí potrebujú transplantáciu orgánu, a vzdať poctu všetkým darcom a ich rodinám.

Bola to  zároveň aj príležitosť poďakovať všetkým chirurgom a odborníkom na transplantácie, pracovníkom, ktorí  sa podieľajú  na  odberovom procese, jednoducho  všetkým tým, ktorých ťažká práca pomáha zachraňovať životy a  zlepšovať kvalitu života mnohých pacientov.
Nás – pacientov po transplantácii srdca sa zišlo 6 a prišli sme spolu s rodinnými príslušníkmi. Vypočuli sme si odbornú prednášku, zašportovali si, zúčastnili sme sa piétneho pochodu na Martinský cintorín, kde sme zapálili symbolickú sviečku. Na  Divadelnom námestí  sme si vypočuli koncerty súčasných kapiel,  pozreli vystúpenie psov z  kinologického klubu, odvážne  akrobacie cyklotrialistov. Bolo čo pozerať, tešili sme sa zo  vzájomnej prítomnosti – jednoducho  bol  to príjemný  deň.Zamysleli sme sa.  Darcovstvo orgánov a transplantácie  sú potrebné. Nás  sa  už daný problém osobne  dotkol . Vieme už, ako náš   život visí na vlásku v čase, kedy sme  na transplantačnej listine. Problematiku už vidíme  z iného uhla.  Je nevyhnutné, aby sme pomohli verejne prezentovať zmysel transplantácií, ktoré zachraňujú životy a dostupnými formami podporovať darcovstvo orgánov. My sme druhú šancu dostali. Skúsme pomôcť iným, ktorí na ňu čakajú. Je to jednoduché, zapájajme sa do podobných akcií, pretože svojou účasťou vyjadríme podporu transplantáciam a darcovstvu, solidaritu k čakateľom  a vďaku všetkým tým, ktorí  sa  podieľajú na  tranpslantačnom a odberovom procese.

Mgr. Vlasta Pagáčová, OZ DAR ŽIVOTA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.