05 mar

Transplantácia srdca

Transplantácia srdca je najefektívnejšou metódou liečby pokročilého chronického srdcového zlyhávania.
Srdcové zlyhávanie je stav, kedy srdce nezabezpečuje dostatočný prietok krvi na okysličenie a metabolické požiadavky orgánov (obličky, mozog, svaly, pečeň, črevo, samotné srdce a ďalšie). Vzniká z rôznych príčin. Najčastejšie je to následok ischemickej choroby srdca, vysokého krvného tlaku, infarktu myokardu, vrodených chýb srdca, poškodenie chlopní alebo priamo srdcového svalu (tzv. kardiomyopatia).Najčastejšie príznaky sú dýchavičnosť, netolerovanie fyzickej námahy, únava, opuch dolných končatín v oblasti členkov.
Srdcové zlyhávanie je možné liečiť medikamentózne, avšak v terminálnom štádiu zlyhávania je jedinou a poslednou možnosťou liečby transplantácia srdca.
Transplantácia srdca je celosvetovo uznávanou liečebnou metódou, predovšetkým od začiatku osemdesiatych rokov 20. storočia, keď sa objavením účinných liekov – imunosupresív, podarilo účinne a relatívne bezpečne potlačiť imunitný systém a zabrániť odvrhnutiu transplantovaného orgánu.
Na Slovensku sa transplantácie srdca úspešne realizujú od roku 1998, na jedinom pracovisku, v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, a.s. v Bratislave. Dodnes ich bolo vykonaných viac ako dve stovky.

One thought on “Transplantácia srdca

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.