21 feb

Trenčín podporil projekt transplantačného programu a darcovstva orgánov

Transplantácie orgánov zachraňujú životy a zlepšujú kvalitu života ľudí na celom svete. Bez darcovstva orgánov sa však robiť nedajú. Počty darcov orgánov na Slovensku stagnujú a porovnávajúc predchádzajúce roky, má darcovstvo klesajúcu tendenciu. Verejnosť nemá dostatok relevantných informácií, problematika je často negatívne interpretovaná. Aj v tomto môže pomôcť informovanosť. Dňa 11. februára 2015 sa konal v poradí už dvanásty odborný seminár na podporu transplantačného programu a darcovstva orgánov na Slovensku, tentokrát v Trenčíne.

Podujatie sa uskutočnilo z iniciatívy občianskych združení združujúcich pacientov pred a po orgánových transplantáciách. V Trenčíne sa uskutočnilo v spolupráci s Trenčianskou univerzitou Alexandra Dubčeka, a jeho a Fakultou zdravotníctva. Je to prvá univerzita na Slovensku, ktorá tento projekt verejne podporila a aktívne sa do neho zapojila.

Seminár otvoril primátor mesta Mgr. Richard Rybníček a následne aj rektor TnUAD, doc. Ing. Jozef Habánik PhD. Títo dvaja mocní muži vyzdvihli význam podujatia a jeho celospoločenský prínos. Rektor TnUAD vyjadril podporu projektu a zdôraznil potrebu vzdelávania v danom smere, čo bolo aj hlavným motívom vstupu univerzity do spolupráce.

O zložitom procese od darcovstva až k orgánovým transplantáciám hovorili poprední slovenskí odborníci na transplantológiu: MUDr. Daniel Kuba, PhD., riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie, MUDr. Martin Chrastina, regionálny koordinátor TC Bratislava a západoslovenský kraj, doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc. FESC, primárka oddelenia zlyhania a transplantácie srdca, NÚSCH a .s. Bratislava.

Darovanie orgánov je prejavom najvyššej ľudskosti a lásky k blížnemu. Darované orgány majú cenu života. O tom presviedčali zástupcovia združení pacientov po orgánových transplantáciách. Na podklade vlastných skúseností a príbehov ľudí žijúcich s transplantovaným orgánom šíria pozitívnu mienku o transplantáciách, vyzývajú verejnosť, aby sa zamýšľala nad problematikou darcovstva orgánov, poukazujú na obrovský význam darcovstva a jeho dopad nielen na jednotlivca, ale na celé rodiny.

Vernisáž fotografickej výstavy KRÁSA OKAMIHU otvoril impozantným prejavom dekan Fakulty zdravotníctva TnUAD, doc. MUDr. Ján Bielik, CSc. Výstava je jedinečná nielen svojim umelecko – kultúrnym aspektom, ale hlavne hlbokou myšlienkou. Autori zanechali vo fotografiách odkaz: “ Transplantácie orgánov zachraňujú životy. Transplantácie sú nádej.“ Výstava je oslavou života. Je aj poďakovaním a výzvou zároveň.

Podujatie spestrila svojim hudobným vstupom talentovaná mladá speváčka Simona Martausová. Výstava potrvá v Trenčíne do 03. 03. 2015.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na podujatí v Trenčíne zúčastnili, ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli a spolupracovali s nami. Mimoriadne si vážime postoj TnUAD, zástupcov mesta, gymnázií , oslovených stredných škôl a všetkých, ktorí sa pre myšlienku projektu nadchli a pomohli nám zrealizovať jedno úžasné podujatie, ktoré môže byť pre všetkých nás prínosom.

Ďakujem. Mgr. Vlasta Pagáčová, predseda OZ DAR ŽIVOTA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.