10 dec

Žije pre rodinu a súčasnosť

Prekonané chrípky a možno aj vrodená preddispozícia mi spôsobili nevyliečiteľné ochorenie srdca. Zo mňa, zdravého 40 ročného chlapa sa zrazu stal človek, ktorý nezvládol tri schody, nezvládol krátku chôdzu, žiadnu fyzickú aktivitu a napokon takmer ani osobnú hygienu. Telo postupne vypovedalo, začal som mať problémy s obličkami, pľúcami aj pečeňou. Aby toho nebolo málo prekonal som mozgovú príhodu. Transplantácia srdca predstavovala jedinú záchranu môjho života.

Bolo to v roku 2000. V tom čase   sa už transplantácie robili aj na Slovensku. Bolo ich málo, chýbali darcovia. Čakal som na svojho darcu ako na zázrak. Bojoval som a neprestával veriť, že sa to podarí. Mal som štyri , pomerne malé deti a nedokázal som sa zmieriť   s myšlienkou, že by vyrastali bez otca. Darca sa po 6 mesiacoch našiel. Bol som šťastný, že moje utrpenie sa skončí.   Na poslednú chvíľu sa všetko zmenilo. Došlo ku komplikáciám, srdiečko od darcu vraj   nebolo možné odobrať. Úplne ma to zlomilo. Bol som psychicky na dne. Musel som ďalej čakať. O dva mesiace sa však znovu našiel vhodný darca. Veril som, že teraz to už dopadne dobre. A skutočne, všetko prebehlo bez problémov. Tranplantácia sa podarila, o čom svedčí to, že už 13 rokov šťastne žijem. Moje deti už dospeli, stal som sa už aj starým otcom … zažil som toľko krásnych dní. Vďaka transplantovanému srdiečku od darcu žijem krásny a plnohodnotný život. Za každý jeden deň ďakujem. (Milan)

Stretnutie po rokoch:

Milan   prichádza ladným, takmer tanečným krokom. Keď zbadá známe tváre, jeho úsmev sa roztiahne od ucha k uchu. Všetci kolegovia sa na neho tešia. Konečne je tu! Je s ním neuveriteľná zábava. Nikto, kto ho stretne na ulici by nepovedal, že má transplantované srdce. Je optimisticky naladený, vyšportovaný, v pohode. A to ste s ním ešte netancovali. Nestíhate ani s krokmi ani s dychom. Má super kondičku. Hovorí zážitky z práce, o svojej rodine, teší sa z vnúčat. Je plný života. Humor je jeho verným spoločníkom. Jeho manželka je šťastná. “Stále je takýto, nikdy sa nesťažuje. Je aktívny, veselý a žije pre rodinu a súčasnosť,” konštatuje s úsmevom. Nebyť toho, že dostal srdce od darcu, už 13 rokov by si musela poradiť sama. (JM)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.