18 rokov úspešnej transplantácie srdca v NÚSCH, a.s.

Uplynulo už 18 rokov od prvej úspešnej transplantácie srdca v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave

V nedeľu 21.marca si pacienti po transplantácii srdca pripomenuli 18.výročie tejto významnej udalosti. Zišli sa v hojnom počte a každý sa tešil, že tentokrát je tu len ako hosť.  Podujatie zorganizovalo OZ DAR ŽIVOTA a predsedníčka sa prihovorila prítomným úryvkom zo skutočného príbehu: „Piaty v poradí“ , z knihy: Keď dar znamená život.


„Moje srdce bolo ťažko poškodené a zlyhávalo. Moja fyzická aktivita rapídne upadla. Mal som problém s dýchaním, pri chôdzi po schodoch …. Totálne ma vyčerpávala najmenšia možná záťaž. Nebola už žiadna možnosť liečby , jedine transplantácia srdca….. Nakoľko sa v tom čase na Slovensku transplantácia srdca ešte nerobila, zaradili ma na operáciu do Prahy.

Čas pokročil. Čakal som, hospitalizovaný v novej nemocnici Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, kde spolu so mnou čakala na transplantáciu aj desiatka ďalších pacientov. Dátum 21. marec 1998 som si dobre zapamätal. Prvý pacient sa podrobil transplantácii srdca. Boli sme všetci napätí a celú noc sme nespali. Čakali sme na ráno, na výsledok, ako operácia dopadne. Bol to obrovský úspech. Operácia prebehla bez komplikácií a pacient žil. Bol to prelom, bola to prvá úspešná transplantácia srdca na Slovensku. Vzrušene sme očakávali každú informáciu a pozitívne správy nám dávali nádej, že aj my sa dožijeme.“


Od tohto dňa prešlo bránou nemocnice viac ako 250 ľudí s nový srdcom. Vrátili sa späť do krásneho a plnohodnotného života. Na pomoc druhých však nezabúdajú. Ďakujú svojim dobrodincom, ale aj lekárom, sestričkám a všetkým, ktorí sa podieľajú na transplantačnom procese.

Minútou ticha si pripomenuli aj tých, ktorí medzi nich už nikdy neprídu…
Pripomenutie výročia a poďakovanie sa stalo tradíciou, ku ktorej patrí aj účasť na svätej omši a následný zaujímavý sprievodný program.Bol to krásny, slnečný, prvý jarný deň, deň plný zážitkov a dobrej nálady. (VP)