Krst knihy ŽI VO MNE

V utorok podvečer sme v bratislavskom Martinuse uviedli do života výnimočnú knihu 15 slovenských autorov s názvom "Ži vo mne".


Uvedenia sa osobne zúčastnilo 12 autoriek a autorov poviedok, v ktorých išlo doslova o život.

Poviedky sú inšpirované 15 skutočnými príbehmi pacientov po transplantácii orgánov.Vznik knihy iniciovalo OZ DAR ŽIVOTA, ktorá na podujatí reprezentovala pani Vlasta Pagáčová.

Knihu zostavil a autorsky sa na nej podieľal Silvester Lavrík, programom sprevádzal Dado Nagy.
Ambasádorkou knihy je herečka Táňa Pauhofová, ktorá do knihy napísala úvod a akcie sa zúčastnila formou videodokrútky.

Kniha vyšla v utorok, 9. 10. vo vydavateľstve IKAR.
Vzácnymi hosťami večera boli pacienti po transplantácii, ktorých príbehy autori spracovali v knihe Ži vo mne a samozrejme aj lekári, ktorí formou transplantácií zachraňujú ľudské životy.Ich prácu osobne vyzdvihol v ďakovnej reči Silvester Lavrík, ale aj Prof. Pavel Traubner, ktorý sa podujatia osobne zúčastnil.
V prílohe nájdete obálku knihy s menami všetkých autorov, tlačovú správu, ako aj niekoľko záberov z podujatia.

Autorom fotografií je Dušan Kittler.

15 príbehov, kde šlo o život – Tlačová správa


Pätnásť ciest z bolesti a beznádeje od pätnástich vynikajúcich slovenských autoriek a autorov, to je zbierka poviedok Ži vo mne, ktorú dnes vydáva IKAR.

Kniha obsahuje skutočné príbehy reálnych ľudí – pacientov, v ktorých naozaj išlo o to najvzácnejšie – o život.

Príbehy prepísalo 15 známych slovenských autorov do poviedok.

Poviedky zachytávajú autentickosť prežitia ťažkej životnej etapy, kedy sa hlavný hrdina ocitá v obzvlášť zložitej zdravotnej situácii, v bezprostrednom ohrození života. Čo je človek ochotný podstúpiť, kam až dokáže zájsť? Ocitá sa zoči voči situácii, o ktorej by predtým nikdy nechcel počúvať, nechcel hovoriť. Odrazu sám verí a spolieha sa na bezhraničnú ľudskosť a lásku, na čistú, altruistickú pomoc iných. Každá poviedka je iná, podaná inou rečou, v inom štýle, inom  žánri, z pohľadu inej osoby. Všetky však majú spoločné jedno – záchranu človeka prostredníctvom daru, ktorý znamená život.

Iniciátorom tejto aktivity je OZ DAR ŽIVOTA, ktoré združuje pacientov po transplantáciách. Knihu zostavil jeden z autorov Silvester Lavrík. Ambasádorkou knihy sa stala herečka Slovenského národného divadla Táňa Pauhofová.

Autorom grafického návrhu obálky je Ondrej Jób. Autorky a autori poviedok:
Silvia Bystričanová, Andrea Coddington, Ľubo Dobrovoda, Oľga Feldeková, Gabriela Futová, Daniel Hevier, Peter Karpinský, Silvester Lavrík, Petra Nagyová – Džerengová, Daniel Pastirčák, Dana Podracká, Ján Púček, Alexandra Salmela, Veronika Šikulová, Pišta Vandal.

O knihe povedali: Silvester Lavrík, jeden z autorov a zostavovateľ:
Keď profesor Barnard v roku 1967 urobil prvú transplantáciu srdca, otvoril cestu, po ktorej sa, naivne povedané, dá vrátiť z druhého brehu. Navzdory Cháronovi, navzdory osudu, navzdory tým, ktorí v nič také neveria. Lenže zároveň, hoci to zámerom toho juhoafrického chirurga určite nebolo, výrazne skomplikoval život spisovateľom, dramatikom a filmárom. Hlavne tým, ktorí sa radi pohybujú v pološere možného a nemožného, reálneho a vysnívaného. Lebo veď čo si budeme hovoriť – aj keď naoko rešpektujú starú pravdu, ktorá hovorí, že fantázia skutočný život nikdy neprekoná, pokúšajú sa o to znova a znova.

Autori textov prítomných v tejto knihe sa podujali porozprávať skutočné príbehy skutočných ľudí, z ktorých každý sa dotkol absolútna a – nerozplynul sa v ňom. Nestiahlo ho na svoju stranu. Vrátili sa do života plného veľkých aj malých starostí, vznešených aj podlých ľudí, maloverných aj veľkorysých okamihov. Sú to príbehy ľudí, ktorí vďaka súčasnému stavu ľudského poznania a nesmiernej vlastnej húževnatosti sú tu, aby nás, ostatných, posmelili žiť tak, aby sme si svoje životy zaslúžili.

Táto kniha vznikla, aby vzdala hold ženám a mužom, ktorých životné príbehy sa stali predobrazom poviedok prítomných v tejto knihe a podieľnikom ich súčasného žitia.  Redakčnému tímu sa podarilo osloviť spisovateľky a spisovateľov, ktorí svoje remeslo ovládajú tak dobre, že slovo, výdatne sýtené z poznania, že báť sa treba s odvahou, šarmom a hlavne preto, aby sme sa nabudúce – nezľakli, používajú hlavne na to, aby tým úžasne inšpiratívnym životným príbehom zodpovedne poslúžili a sprostredkovali ich čitateľom.

Táňa Pauhofová, herečka a ambasádorka knihy
Tieto príbehy spája okrem podobnej skúsenosti túžba žiť a vďačnosť. A prijímanie života ako veľkého daru. Prijatie daru vlastného života je uvedomením si a ctením života navôkol.
Bodaj by sme ho dokázali prirodzene tak vnímať všetci, aj bez tej ťažkej skúšky predtým. Tak ako je našou povinnosťou nebrať druhým elementárnu chuť žiť, je našou povinnosťou pristupovať k tomu svojmu hravo, ale zodpovedne. Aj keď to znie ako oxymoron. Vždy však máme možnosť rozhodnúť sa. Niektorí túto slobodu využijú, a môžu sa tak stať inšpiráciou. Hrdinami života, ktorých tak veľmi potrebujeme. Ďakujem za možnosť údivu.
/úryvok k úvodu o knihe/

PhDr. Pavla Nôtová PhD., klinická psychologička
Dúfam, že kniha ŽI VO MNE osloví čitateľov jednak z pohľadu rôznorodosti spracovania, literárneho štýlu. Príbehy pacientov možno napomôžu slovenskej verejnosti zamyslieť sa nad touto závažnou problematikou a tým podporia program darovania orgánov. Lebo stále je to tabuizovaná téma, a stále slovenská verejnosť má málo informácií o transplantačnej problematike.
Kolektív autorov: Ži vo mne, 200 strán, cena: 9,90 eur. Lucia Čarná
PR manažérka IKAR
carna.lucia@ikar.sk
www.bux.sk  www.ikar.sk