Jesenný meeting na Orave

Stretnutie v Zuberci

Víkend 7.-9.10.2022 bol krásny, slnečný a Babie leto rozohralo najpestrejšiu paletu farieb. Bol to úžasný víkend a taký bol aj jesenný meeting DAR ŽIVOTA, o.z. Mal prívlastok edukačný, pretože celý bol ladený na nové vedomosti, poznania a nové zážitky.  

V piatok sme absolvovali päť super prednášok ktoré sme doplnili diskusiami a besedou. Od psychologičky Moniky sme sa dozvedeli ako fungovať v medzigeneračných vzťahoch, ako ich vytvárať, upevňovať a ako s nimi nakladať, ako v nich komunikovať, čomu sa vyhnúť, čo podporiť. Ďalšia téma o civilizačných ochoreniach, o tom, ako im predchádzať, ako k nim pristupovať, ako s nimi zatočiť , ale aj o tom, čo všetko nám ponúkajú poradne zdravia RÚVZ sme sa dozvedeli priamo od PhDr. Valentínyovej, z RÚVZ Dolný Kubín. Profesionálna fyzioterapeutka Veronika nám poradila, ako na bolesť kĺbov a svalov, ako si pomôcť, a ako uľaviť od bolesti . Okrem teoretických znalostí  predviedla aj niekoľko cvikov SM techniky,  ale poskytla aj individuálne poradenstvo. No a na záver prišla prednáška, spojená s besedou na tému: „Tiesňová linka 155“. Pán Andrej nám poskytol množstvo skvelých informácií, mnoho prínosných rád a zaujímavostí. Verím, že všetky zúročíme a už budeme vedieť, čo máme robiť, keď k situácii príde. Prednášky nemali chybu a všetci sme sa zhodli, že boli pre nás veľmi obohacujúce. Po náročnom dni nám dobre padol etnograficko- kultúrny vstup oravskej folklórnej skupiny, ktorá predviedla kus poctivého umenia z oblasti Oravy. Bolo to edukačný a zároveň kultúrny vstup, na konci ktorého sme spievali všetci.

Sobota bola tradičná pre naše stretnutia a bola to „makačka“. Každý sa zapotil- jedni na turistike, druhí na potulkách po Kvačianskej doline, ďalší na nordic-walkingu v smere toku riečky Studeného oravského potoka, iní sa ponorili do termálov neďalekého Vrbova, iní si odbehli do neďalekého Poľska. Po obede sme boli už všetci na dvore Pribiskô, lebo tu sa realizovali športové hry, kde si súťažiaci zmerali sily v rôznych disciplínach. Nasledovala hostina z grilu. Penzión Pribiskô nám pripravil hotové lukulské hody v podobe grilovaných dobrôt doplnené zdravými šalátikmi. Bolo nám príjemne a pokračovali sme spoločným večerom , kde sme losovali tombolu, výťažok ktorej sme darovali na charitatívny účel, na podporu zdravotne postihnutého vnúčika jedného nášho spolupacienta. Všetci sme podporili dobrú vec. Niektorí v tombole vyhrali drobné darčeky a tí čo nevyhrali, dostali výlet vláčikom Zuberáčikom a návštevu úžasného Múzea oravskej dediny. Nedeľné ráno nás zaskočilo kvapkami dažďa a chladnejším počasím, ktoré však napokon ustúpilo slnečným lúčom. Slnko zvíťazilo nad ťažkými oblakmi a dovolilo nám ukončiť  úžasný víkend v krásnom kraji.

Neviem, či to naozaj tak bolo, ale myslím si, že toto bolo jedno z najkrajších stretnutí DAR ŽIVOTA, o.z.  Môže za to nádherné prostredie Oravy, skvelý penzión Pribiskô, ktorý nám poskytol všetko, čo sme si zmysleli, naviac nám výborne navarili, vyobsluhovali nás a boli k nám nesmierne milí. Môžu za to lektori, ktorí nám odovzdali viac ako mali odovzdať, výborný program zabezpečený do poslednej bodky a  určite to bola aj výborná nálada, ktorú sme si medzi sebou celý čas odovzdávali. To všetko sme zažili, vďaka tomu, že sme tu, že žijeme,  vďaka transplantácii.

V máji sa vidíme v Bratislave. Už teraz sa tešíme.  Chceš prísť aj ty?  Si pacient po transplantácii srdca?  Ozvi sa : info@darzivota.sk    (VP. )