1. Slovensko-české stretnutie pacientov po transplantácii srdca

Víkend plný zaujímavých stretnutí, poznania, vzdelávania, turistiky, pohybu a srdečnej atmosféry.

Na konci upršaného 21.týždňa sme zrealizovali stretnutie pacientov a členov OZ DAR ŽIVOTA, s účasťou našich českých kolegov, zo spolku Markéta. Čakal nás víkend plný zaujímavých stretnutí, poznania, vzdelávania, turistiky a pohybu. Víkend na Štrbskom Plese sa začínal hmlou, ktorú bolo možné krájať. Celodenné mrholenie a neustále sa vracajúca hmla nám znemožnili realizáciu naplánovaných podujatí pod holým nebom. Improvizovali sme a presunuli sme sa do interiérov. Walkerov severskej chôdze sa ujala Lucka a po úvodnej teoretickej časti sa spoločne vybrali s palicami do terénu. Daždík aj hmla na chvíľu povolili a nadšenci nordic walkingu ako prví, na chvíľu uvideli zasnežené tatranské končiare. Ostatní sme sa vzdelávali v oblasti Bezpečnej turistiky a prvej pomoci na horách. Mladý záchranár Martin nás svojou prezentáciou strhol. Hovoril o všetkom, na čo by sme nemali zabudnúť pred odchodom na turistiku, čo nesmieme podceniť na túre samotnej, ako sa správať, keď „ide do tuhého“. Podvečer nám horský sprievodca Ferko teoreticky predstavil Tatry, ako ich nepoznáme. Hovoril tak zaujímavo, že sme zabudli na čas. Je úžasné počúvať niekoho, kto hovorí o tom, čo miluje. Tatry nám predstavil tak, akoby sme s ním prechádzali doliny a vystupovali na vrcholy. Preniesli sme sa do minulosti, do stavby lanovky na Lomničák, nazreli sme do kuchyne jednotlivých horských chát, videli sme však aj to, čo robia záchranári v záujme záchrany ľudského života. Už sme sa nevedeli dočkať, kedy vyrazíme do terénu.Večer sa niesol v duchu zoznamovania sa s našimi kolegami z Moravy. Predstavili sme si vzájomne svoje združenia, ale aj svoje krajiny. Predebatovali sme vzájomné problémy, skúsenosti, hľadali sme možnosti realizácie spoločných aktivít, hlavne v oblasti podporných projektov.

V sobotu nás zobudilo krásne, slnečné ráno. Všetci sme sa ponáhľali von a vychutnávali sme si slnečné lúče, nádherné výhľady, a tešili sme sa na turistiku. Ponuka bola bohatá. Každý si vybral tú svoju trasu. Jedni vyšli na Chatu pod Soliskom, ale niektorí jedinci vyšlapali až na vrchol predného Soliska, ďalší šlapali na Popradské Pleso, a najväčšia skupina sa vybrala cez Hrebienok k Studenovodským vodopádom a Zamkovského chate. Turistiku obohatilo aj sledovanie súťaže o vysokohorského nosiča. Možno by to do našich členov nikto nepovedal, ale deviati z nás sa vybrali, za účasti horského sprievodcu, na Teryho chatu. Traja z tekjto skupiny boli pacienti po transplantácii srdca.Túry boli úžasné. Pre niekoho oddychové, pre niektorých zaberák. Slniečko nás sprevádzalo po celý deň a vydržalo nám až do konca pobytu. Hotelový wellnes uvoľnil unavené svaly turistov a čakal nás hudobno zábavný večer. Interaktívna zábava v réžii Andreja a Martinky, zo spoločnosti Prostaf bola prudko nákazlivá a v krátkom časovom horizonte jej podľahli všetci zúčastnení. Bolo nám výborne a na boľavé nohy sme akosi zabudli.

V nedeľu sme riešili potrebné záležitosti združenia a ostatok dopoludnia sme strávili vonku. Jedni sa prechádzali okolo Štrbského Plesa, iní využili palice nordic walkingu, ďalší si zvoli krátku turistiku do okolia.Hotel Toliar, ktorý sa po celý čas o nás výborne staral nám pripravil posledný gurmánsky zážitok a nám prišlo rozlúčiť sa. Ťažko sa veru odchádza z miesta, kde Vám je dobre.
Bolo nám fakt skvele a za to musíme poďakovať hotelu Toliar, našim lektorom, hosťom, ale aj všetkým účastníkom, ktorí dotvorili jednu skvelú atmosféru  tohto podujatia. (vp)