15. Európske športové hry ľudí s transplantovaným srdcom a pľúcami

Aj  tento rok  sa konali medzinárodné športové hry ľudí po transplantácii srdca a pľúc. Ich už neuveriteľné pätnáste pokračovanie pripadlo tento rok, po prvýkrát, pre baltickú krajinu, a to pre mesto Vilnius, v Litve. Naša výprava samozrejme nemohla chýbať, hoci tento rok bola v troška oklieštenej zostave, keď naše farby reprezentoval len Marcel Marinčák. Podobne ako aj po minulé roky, hlavným cieľom bolo demonštrovať schopnosti a sily, ktorými ľudia disponujú, i po tak závažnom a náročnom zákroku, akým je transplantácia.O tom, že to tak je, a že títo ľudia majú dostatok energie aj narozdávanie, svedčia výkony a časy súťažiacich v jednotlivých kategóriách.

Vilnius – mesto hier
Mesto privítalo športovcov z jednotlivých európskych krajín,  v celej svojej kráse a s výbornou organizáciou. Otvorenie hier začalo sprievodom všetkých zúčastnených, za doprovodu orchestra a ohromného potlesku okoloidúcich, historickým centrom mesta až k prezidentskému palácu, ktorý je situovaný pod úpätím hradnej hory, so symbolom mesta – Gediminasovou vežou. Celý priebeh hier, ako aj jednotlivé miesta, kde sa odohrávali všetky športové disciplíny, možno hodnotiť  len v superlatívoch. Príjemné chvíle a čas strávený v tomto očarujúcom meste milých ľudí „narušil“ až záverečný gala večer, keď si každý uvedomil, že sa blíži záver.  Zostanú však pekné  spomienky a potešia aj  myšlienky, že o dva roky sa hry uskutočnia opäť.
Za to, že i naša krajina mohla mať zastúpenie na týchto európskych  hrách, patrí veľké poďakovanie občianskemu združeniu  DAR ŽIVOTA.

Športové úspechy

Marcel miluje šport od detstva. Športoval vždy pre radosť a láska k športu mu zostala aj po úspešne zvládnutej transplantácii srdca. Po úspechoch a piatich získaných medailách v Holandskom Apeldoorne v roku 2012,  sa od neho očakávalo, že i tento rok sa mu podarí dosiahnuť najvyššie méty.A Marcel  naozaj nesklamal.Hneď  druhý deň hier sa mu podarilo získať zlatú medailu v stolnom tenise, keď na jeho rakete skončili postupne všetci hráči. Ďalší úspech, tentoraz strieborný, dosiahol v behu na1500 metrov, kde jeho rýchlosť prekonal len rumunský reprezentant. Krôčik od medaile ho delil aj v  behu na 100metrov, kde mu zaručený úspech prekazil nepríjemný pád.  Marcel tak zavŕšil svoje  účinkovanie na hrách ziskom dvoch medailí. Je to krásny úspech, ku ktorému mu všetci blahoželáme. vp